Honour Board

Team Achievements

Year

Premiers

Runners-up

2002

Metro 4 South Men

2003

Metro 3 South Men

2004

District 4 South Women

2005

District 3 South Women

Metro 3 South Men

2006

State League 5 Men

2010

Metro 3 South Men

2012

Metro 2 South Women
State League 5 Men

2013

Metro 3 Inner East Men

2014

Under 12 District East

2015/16 (Summer)

Women's Koonung Comp.

2016

Women's Pennant D

2017

Under 12 District East

Under 14 Pennant
Vic League 3 Men

2018

Under 14 Pennant
Metro B East Women

Best & Fairest

Year

Seniors

Goals

Juniors

Goals

2002

Ed Teele

30

2003

Dunc Hare & Ed Teele

24

2004

Anna Davidson

37

2005

Anna Davidson

35

2006

Tim Jensen

13

2007

Anna Davidson

36

2008

Joe DeLorenzo

16

2009

Anna Davidson

34

2010

Joe DeLorenzo & David Oglesby

22

2011

Leah Arnold

24

Eliza Costella (U9)

6

2012

Jo Hare

13

Michael Hare (U9)

34

2013

James Bird

17

Michael Hare (U10)

28

2014

Jess Norris & Elaine Chan

22

Michael Hare (U12)

34

2015

Elaine Chan

20

Eddie Hare (U10)

28

2016

Anna Davidson

28

Eddie Hare (U10)

2017

Josh Grant

30

Eddie Hare (U12)

28

2018

Emily Davidson

17

Michael Hare (U12)

45

2019

TBC

TBC

Golden Stick

Year

Men's Winner

Men's Runner-Up

Women's Winner

Women's Runner-Up

2005

Nick Barclay

Grant Austin

Anna Davidson

Marty Davidson

2006

Tim Jensen

Anna Davidson

2007

Matt Hare


Anna Davidson

2008

David Oglesby & Nick Clancey


Anna Davidson

2009

Ben Hare

Will Neil

Anna Davidson

Sarah Oglesby

2010

Matt Hare & Glynn Chambers

Ben Dainton

Leah Arnold

Natalie Oglesby

2011

Tim Jensen

Matt Hare

Leah Arnold

Natalie Oglesby

2012

Matt Hare

Tim Jensen

Jo Hare

Natalie Oglesby

2013

Tim Jensen

Sam Lodge

Leah Arnold

Natalie Oglesby

2014

Nick Barclay

Stuart Mackenzie

Leah Arnold

Louise Jenkinson

2015

Josh Pugh

Stuart Mackenzie

Natalie Oglesby

Petal Toby

2016

Stuart Mackenzie

Ben Hare

Leah Arnold

Meg Lyall & Emily Davidson

2017

Josh Grant

David Oglesby

Emily Davidson

Natalie Oglesby

2018

Sam Wentworth

Stuart Mackenzie

Emily Davidson

Natalie Oglesby

2019

TBC

TBC

TBC

TBC

Rookie of the Year

Year

Player

Team/s

2006

Sarah (Oglesby) Greenhough

State League 4 Women

2007

Claire (Kearney) Harkness

Metro 2 Women

2008

David Jensen

State League 4 Men

2009

Devon Russon & Jonathan Wentworth

State League 4 Men

2010

Luke Boswell

Metro 3 Men

2011

Tim Gray

Metro 2 Men

2012

Adam Greenhough

Metro 4 Men

2013

Jess Norris

Metro 1 Women

2014

Emily Davidson (Women)
Joash Arnold (Men)

Metro 3 Women
Metro 3 Men

2015

Emma Rutherfurd (Women)
Trevor Wishart (Men)

Metro 3 Women
Metro 3 Men

2016

Ruth Roberts (Women)
Peter Thorn (Men)

Metro 3 Women
Metro 3 Men

2017

Joanna Hare

Women's Vic League 2

2018

Laura Gonsalves (Women)
Michael Hare (Men)

Metro B Women
Men's VL2 Reserves

2019

TBC

TBC

Club Person Award

Year

Person

Role

2009

Ian Oglesby

Women’s coach 2004-2009

2010

Ian Richardson

Team manager of new Metro 4

2011

Ben Hare and Em Roberts

Establishing the Juniors

2012

Meaghan Arnold

Managing umpiring across 7 teams

2013

Jeremy Moore

Coaching and team managing the Women’s Seconds

2014

Tim Jensen

Men’s Unit leadership

2015

Leah Gray

Supporting the growth of the Women’s Unit and Club

2016

Joe Delorenzo

Establishing the Men’s Masters

2017

Natalie Oglesby

Governance and administration of the Club and Women’s leadership

2018

Andrew Sprague

Governance and Metro Momen’s leadership

2019

TBC

TBC

New to ECHO?

We are always open to new players of all skill levels and experience. If you are interested in being a part of ECHO, we would love to hear from you.
New Players
© 2021 Eastern Christian Hockey Organisation
cross